Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny si s pietou pripomína Pamätný deň rómskeho holokaustu

Najsmutnejšou kapitolou histórie Rómov v Európe je nepochybne obdobie druhej svetovej vojny, keď boli na rasovom princípe perzekvované státisíce Rómov. Pamätný deň rómskeho holokaustu, ktorý si dnes, 2. augusta, pripomíname, je odkazom na likvidáciu najväčšieho rómskeho koncentračného tábora v Osvienčime Brezinke. Počas jeho existencie v ňom bolo internovaných asi 21 000 európskych Rómov. Tábor bol zlikvidovaný z 2. – 3. augusta 1944, kedy jeho poslední obyvatelia – 2 897 rómskych mužov, žien, starcov a detí – zahynuli v plynových komorách.
  
Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky pri tejto príležitosti upozorňuje na potrebu neustáleho pripomínania príkorí a hrôz spáchaných na rómskej národnostnej menšine počas druhej svetovej vojny a šírenia informácií o nich predovšetkým medzi mladou generáciou. Len táto cesta vedie k poučeniu sa z historických krívd a pomáha predchádzať pokusom o bagatelizáciu či otvorenú dezinterpretáciu tejto historickej tragédie, ale aj ľahostajnosti a nevšímavosti voči prejavom šíriacim neznášanlivosť a pohŕdanie ľudskou dôstojnosťou.
  
Pri tejto príležitosti splnomocnenec László Bukovszky otvoril v Múzeu holokaustu v Seredi výstavu Miranda – Cigánsky holokaust. Putovná výstava je súčasťou unikátneho medzinárodného projektu Očami Mirandy, ktorý putuje po dvanástich krajinách Európy a ponúka pohľad na európske dejiny cez prizmu genocídy Rómov. Výstava odhaľuje skutočný príbeh mladej Rómky zo Slovenska Mirandy, ktorá sa spolu s rodičmi ocitla v koncentračnom tábore.
  
V tento deň sa v rámci 13. ročníka projektu Ma bisteren! uskutoční pietny akt k Pamätnému dňu rómskeho holokaustu v Pietnej sieni Múzea SNP v Banskej Bystrici. V rámci podujatia, na ktorom sa zúčastnila riaditeľka kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR Alena Kotvanová, sa čítali mená rómskych obetí holokaustu zo stredného Slovenska, aby sa tak naplnil zámer projektu Nezabudnime!
  

Fotogaléria
22567