Nezabúdať a pripomínať

Dnes si pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia. 9. septembra 1941 vydala vláda vojnového Slovenského štátu nariadenie o právnom postavení Židov, tzv. Židovský kódex, ktorý obmedzil občianske a hospodárske práva Židov. Následne o rok neskôr sa pristúpilo k deportáciám do koncentračných táborov a fyzickej likvidácii židovského obyvateľstva. Židovský kódex, vypracovaný podľa nacistického vzoru, patril medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe.

Toto tragické memento nám pripomína, ako sa civilizovaná spoločnosť môže zmeniť na predstaviteľa zla. Účelová nenávisť prezentovaná proti jednej skupine obyvateľstva nám ukázala čoho všetkého je človek schopný. Desaťtisíce židovských obetí na Slovensku boli výsledkom šialenej politiky vojnového Slovenského štátu jeho elít.

Ako splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny, ale aj ako historik reflektujem na to, že nemôžeme nenávisť a intoleranciu v spoločnosti nechať bez povšimnutia.  Napriek tomu, že žijeme v právnom štáte, demokratické hodnoty je potrebné neustále chrániť. Šírenie nenávisti, intolerancie a rasizmu sa dnes deje oveľa sofistikovanejším spôsobom ako v minulosti. Nedovoľme, aby naša spoločnosť zabúdala na tragické udalosti a dôsledky minulosti. Je to naša spoločná zodpovednosť a nikto sa nemôže tváriť, že sa ho to netýka.

27881